Aleo Vera Bakımı Nasıl Yapılır
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aleo Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Faydaları saymakla bitmeyen Aleo Vera; estetik görünümü ve uzun ömrü ile ev, ofis ve diğer yaşam alanlarında en sık tercih edilen bitkilerin başında yer alıyor. Fakat birçok kişinin de tecrübe ettiği gibi; bitki yetiştirmek sanıldığı kadar da kolay bir iş değil. Bolca sevgi, özveri ve de bilgi istiyor. Ayrıca yetiştirdiğiniz bitkiyi ve bu süreçte ihtiyaç duyacağı gereksinimleri de tanıyor olmanız son derece önemli. Bu yazımızda tercihini Aleo Vera’dan yana kullananlar için bakım ve yetiştirme tüyolarını paylaşacağız...

Aleo Vera Yetiştirmede Sulama ve Güneş Işığı

 

Aleo Vera bitkisi, güneşi oldukça sever. Fakat doğrudan gün ışığına maruz kalmasına gerek yoktur; ışık alan bir bölgede konumlandırılması sağlıklı büyüyüp, gelişmesi için yeterli olacaktır. Az ışık görmesi halinde yeterli ölçüde beslenemeyeceği için çiçekleri solacaktır.

Bitkinin sulanmasında ise dikkat edilmesi gereken nokta; üsten sulanarak, tüm toprağa ulaştığından emin olunmasıdır. Yaz mevsimlerinde Pazartesi ve Perşembe günleri sulamak yeterliyken, kış mevsiminde yalnızca Pazartesi günü sulanması yeterli olacaktır. Ayrıca sulama esnasında hep aynı oranda su kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Aleo Vera Yetiştirmede Budama ve Toprak Değiştirme

 

Solan yaprakların budanması, Aleo Vera’nın kendisini yenilemesi ve yeniden çiçek açması açısından son derece önemlidir. Bitkinin hasar görmüş yaprakları kesildikten sonra mutlaka üzeri kapatılarak, hava sirkülasyonundan korunmalıdır. Bunun için mum veya soğuk silikon gibi maddeler tercih edilebilir.

Toprak değiştirme işleminde ise lif ve humus açısından zengin bir toprak tipi tercih edilirken, aynı zamanda saksı olarak da bir boy büyüğü tercih edilmelidir. Böylelikle bitkinin daha hızlı ve sağlıklı şekilde yetişmesi sağlanabilir. Toprak değiştirme sıklığı ise senede bir kez Mart ayının sonunda gerçekleştirilmelidir.

Aleo Vera Yetiştirmede Vitamin Kullanımı ve Çoğaltma

 

Aleo Vera bitkisi, belirli periyotlar dahilinde yapraklarını yeniliyor ve sağlıklı görünüyor ise vitamin takviyesinde bulunulmasına gerek yoktur. Tabii bu noktada tercih etmiş olduğunuz toprak tipinin önemi oldukça büyük... Bitkinizin yapraklarında solma ve kararmalarla karşılaşıyorsanız; satın almış olduğunuz bitki besinini kullanma talimatına uygun olarak kullanabilirsiniz.

Aleo Vera’nın çoğaltılmasında uygulanması gereken yöntem ise kökten ayırma yöntemidir. Bitkinizin saksısında henüz yeni çıkan yapraklardan birini kökünden ayırıp, küçük bir saksı içerisinde çoğaltabilirsiniz.