Bakımı Kolay Saksı Çiçekleri ve Çeşitleri
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Bakımı Kolay Saksı Çiçekleri

Bakımı Kolay Saksı Çiçekleri

Yaşam alanlarındaki dekorasyonun en keyifli bütünleyicisi olan saksı çiçekleri, sadece bununla da kalmıyor; aynı zamanda eşsiz kokuları ile de renkli bahçelerin büyüsünü evlere taşıyor... Bu nedenle herkes bakımı kolay saksı çiçeklerine evinde ya da iş yerinde yer vermeyi çok seviyor. Fakat bazen elde olmayan sebeplerden dolayı, bu yoğun sevgiyi ne yaparsanız yapın, onlara aktarmayı başaramayabilirsiniz. Sonucunda ise sararmış ve dökülmüş yapraklarla dolmuş bir saksı ile baş başa kalabilirsiniz.

Peki, çiçek yetiştirme konusundaki kötü giden talihinizi tersine çevirmek mümkün mü? Belki de yeterince bilgi ve tecrübeniz olmadan, çok daha fazla ilgi isteyen çiçekleri tercih ederek; iddialı seçimlerde bulunuyorsunuzdur. Gelin, size zorluk çıkarmayacak; biraz su, biraz güneş ve biraz da sevgiyle mis kokulu tomurcuklar açacak bakımı kolay saksı çiçekleri arasında keyifli bir yolcuğa çıkalım...

Bakımı En Kolay Saksı Çiçekleri

1-Sukulent:

Kaktüs türlerinden biri olan bu bitki, dikensiz yapıdadır ve onlarca farklı çeşidi bulunmaktadır. Çöl bitkisi olması sebebiyle yapraklarında su tutabilir ve böylelikle sulamayı unuttuğunuzda ertesi gün kuruyan yapraklarla karşılaşmazsınız. Güneşe olan ihtiyacı ise ortalamadır. Direkt gün ışığı görmesine gerek yoktur.

2-Sardunya:

En şık ve zahmetsiz çiçeklerden biri olan sardunya; o kadar kolay çoğalıp açar ki bu özelliği sebebiyle Anadolu’da ona “arsız çiçeği” de denir. Genellikle kırmızı, beyaz, pembe ve mor tonlarında görmeye alışkın olduğumuz bu saksı çiçekleri kış mevsiminde haftada bir kez sulanmalıyken, yaz mevsiminde ise gün aşırı sulanmalıdır.

3-Begonya:

Sarı, beyaz ve pembe renkleriyle ön plana çıkarak yaşam alanlarımızı sıcak ve eğlenceli bir hale getiren bu bitkiler; soğuktan olumsuz etkilenirler. Bu nedenle gölgeden pek hoşlanmayan begonyalar; pencereye yakın şekilde konumlandırılmalı.

4-Orkide:

Zarafeti ile adeta büyüleyen orkideler genellikler beyaz, pembe ve mor renkleri ile tercih ediliyor. Orta sıcaklık ve ışıkta son derece uzun dayanan bu çiçekler; toprağın ihtiyacına göre ortalama 4 günde bir sulanmalıdır.

5-Menekşe:

Direkt olarak gün ışığı ile temas etmekten pek hoşlanmayan menekşelerin pek çok farklı türüne rastlayabilmek mümkün. Çiçeklerine ve yapraklarına değirmeden haftada iki kez sulamak, sağlıklı yetişmeleri için yeterli olacaktır.

6-Uyku Çiçeği:

Pencereye yakın alanlarda konumlandırarak yetiştirebileceğiniz bu bitki; “Süs Yoncası” olarak da geçer. Üç günde bir sulayarak kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

7-Barış Çiçeği:

“Yelken Çiçeği” adıyla da bilinen bu bitki; yazları gün aşırı, kışları ise haftada iki kez sulanarak orta seviyede gün ışığı görerek uzun süreler yaşayabilir. Fakat evde küçük çoğunuz ya da evcil hayvanınız varsa; zehirli yaprakları sebebiyle yenildiğinde tehlike oluşturabileceği için tercih etmekten kaçınınız.