Çiçek Bakımında Yapılan Yanlışlar
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Çiçek Bakımında Yapılan Yanlışlar

Çiçek Bakımında Yapılan Yanlışlar

Çiçek yetiştirmek isteyen kişilerin çeşitli kriterlere uyarak çiçeklerine bakmaları gerekmektedir. Sıcaklık, nem, sulama toprak ve saksı seçimleri gibi önemli birçok etken, çiçeklerin gelişimi noktasında hayati öneme sahiptir. Bu noktada çiçek bakımında yapılan yanlışlar da daha çok bu kriterlere bağlı olarak yapılan yanlışlardır.  Çiçekleri gerek evlerde gerek balkonlarda gerekse de mutfak gibi nemden zengin alanlarda saklayabilirsiniz. Ancak çiçeklerin türlerine göre bu kriterler değişiklik göstermekte ve gelişimleri de olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmektedir.

 

 

Çiçek Bakımında En Çok Yapılan Yanlışlar

 

1-Çiçek hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olmamak:

Bitki yetiştiriciliği uzun ve özveri isteyen bir süreçtir. Bu zaman zarfında ilgilenmeniz geren pek çok sorun ve sorumluluk sizi beklemektedir. Bu noktada hem işinizin kolaylaşması hem de bitkinizin çok daha sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için onun türü ve gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

2-Her gün sulamak:

En sık yapılan bu yanlış, yine çiçeğin yeterli ölçüde tanınmamasından kaynaklanıyor. Her çiçeğin türü ve kök yapısı itibari ile suya duymuş olduğu ihtiyaç; miktar ve sıklık anlamında farklılıklar barındırır. Kimi çiçeği haftada bir kez sulamak yeterliyken, kimilerininse her gün sulanması gerekmektedir. Bu noktada bitkinize yönelik doğru sulama sıklığı hakkında bilgi edinmeli ve toprağın kuruluğunu kontrol etmelisiniz.

3-Unutulan sulama miktarını telafi etmek için gerekenden daha fazla su vermek:

Her ne kadar çiçeğiniz için oldukça kritik bir hata olsa da zaman zaman ona su vermeyi atlıyor ya da unutuyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda olması gerekenden daha fazla su vererek, durumu telafi etmeye çalışmak; çiçeğinizin kök yapısının çürümesine neden olacaktır.

4-Yanlış alanda konumlandırmak:

Çiçeklerin gereksinimlerine uygun alanlarda konumlandırılmaması halinde doğru oranda gün ışığı, sıcaklı ve nemden mahrum kalırlar. Bu durum da kaçınılmaz olarak ölmelerine neden olur. Bu konuda da yine ilk madde olan “çiçeği yeterli ölçüde tanıma” kuralı rehber edinilmeli ve ihtiyaçlarına uygun bir alanda konumlandırılmalıdır.

 

5-Uygun toprak tiplerinin seçilmemesi:

Çiçekler besin ihtiyaçlarını topraktan karşılamaktadırlar. Her çiçek için de kendi ihtiyaçlarına daha uygun bir toprak türü bulunmaktadır. Bu anlamda çiçeğinizin gereksinimlerine uygun toprak türlerini tercih etmelisiniz. Aksi taktirde çiçekler gerekli besinleri alamadığı için ölecektir.

6- Saksı ebatlarının yanlış seçilmesi:

Her çiçek farklı özelliklere sahip olmakla birlikte, kök yapısı ve gelişme süreçleri nedeniyle de farklı saksı türlerinde barınmaktadır. Bu anlamda bazı çiçeklerin kökleri derine kadar inmektedir. Dolayısıyla derinlik olarak çok daha büyük saksılara ihtiyaç vardır. Ayrıca saksı seçimi çiçeğin gelişme süreci ile orantılı olmalıdır. Bitkilerin ihtiyaç duyacakları boyutlardan daha büyük ya da küçük saksılarda yetiştirilmesi, yeterli beslenmelerine engel olacağı için ölmelerine neden olur.