Çiçekler Vazoda Ne Kadar Yaşar? | Çiçekler Hakkında Detaylar
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Çiçekler Vazoda Ne Kadar Yaşar?

Çiçekler Vazoda Ne Kadar Yaşar?

 

Kutlama, özür dileme ya da tebrik etme amaçları doğrultusunda gönderilen çiçeklere yüklenen manevi değer, ne yazık ki bazı durumlarda onların vazo ömrünü uzatmak konusunda yetersiz kalmaktadır. Rengarenk görünümleri ve eşsiz kokuları ile büyüleyen bu çiçeklerin, ev ya da ofis gibi yaşam alanlarında daha uzun süre dayanmaları için hassasiyet gösterilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Bu sayede çok daha canlı görünmeleri ve daha uzun süre yaşamaları sağlanabilir.

 

Çiçekler kesilip ya da koparıldıktan sonra vazoda devam eden yaşamlarına, ortalama olarak 1 ila 2 hafta arasında bir süre ile devam ederler. Fakat bu noktada çiçeğin genetik yapısı ve kesilme şartları da en az bakımı kadar büyük bir önem teşkil etmektedir.

Çiçekler gelişim gösterip, hayatta kalmaları için gerekli olan besinlerin bir kısmını saplarında depolamaktadırlar. Işıktan zengin bir konumda yetişmiş olmaları bu besinin zenginliğini arttırırken; kesilme işleminin de gece yapılmış olması, depolanan besin maddelerinin çok daha uzun süre dayanmasını sağlamaktadır.

En Çok Tercih Edilen Çiçekler ve Vazo Ömürleri

  • Gül: Bir ila bir buçuk hafta.
  • Papatya: Bir hafta.
  • Gerbera: Bir buçuk ila iki hafta.
  • Karanfil: İki hafta.
  • Lale: Bir hafta.
  • Zambak: Bir ila bir buçuk hafta.
  • Kasımpatı: İki hafta.
  • Şakayık: Bir ila bir buçuk hafta.

 

Çiçeklerin Vazoda Daha Uzun Süre Yaşaması İçin Ne Yapılmalı?

Yapraklara Bakım Yapmak ve Temizlik: Tercih ettiğiniz vazonun, çiçeğinizin ebatları için uygun ölçülerde ve steril olmasına özen göstererek ve suyunu her gün düzenli olarak değiştirerek vazo ömrünü uzatabilirsiniz. Aynı zamanda çiçeğinizin yapraklarını temizleyerek, depolanmış olan besin maddelerinin daha uzun süre dayanmasını sağlamaktadır.

 

Şeker Takviyesinde Bulunmak: Şekerin içeriğinde bulunan glikoz, tıpkı insanlar için olduğu gibi bitkilere de enerji sağlamaktadır. Böylelikle beslenebilmeleri için daha fazla kaynak bulan çiçekleriniz, vazoda daha uzun süre hayatta kalmaya devam edebilirler. Vazonun içerisine bir adet kesme şeker atmanız yeterli olacaktır.

Aspirin Kullanmak: Çiçekler besin takviyesi işlevi gören aspirin sayesinde; çiçeklerinizin daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.  Vazonun içerisine iki tane bebek aspirini atıp, tamamıyla çözüldüğünden emin olana kadar karıştırmanız yeterli.