Çiçekler ve Anlamları
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Çiçekler ve Anlamları

Her zaman çiçek göndermek “Seni seviyorum” demenin en iyi yolu oldu. Tüm çiçekler sevgiyi aynı şekilde anlatmaz. Sevgiyi anlatan bazı çiçekler aynı zamanda arkadaşlığı, sadakati ve takdiri temsil ederler. Gönderdiğiniz kişye doğru çiçieği göndermek için bu kılavuzumuzdan yararlanabilirsiniz. Ona karşı düşüncelerinizi ve duygularınızı ifade etmek için farklı çiçek anlamları kullanın. 

Sevgi Anlamına Gelen Çiçekler

Sevgi anlamına gelen birçok çiçek türü arasında en başta  kırmızı gül gelir. Kırmızı güle kısaca sevginin çiçieği diyebiliriz . Kırmızı gül, derin duygu ve arzuları simgeler. Kırmızı güller geleneksel olarak sevgiyi sembolize etmek için verilir, ancak bu ünvanı kazanan tek çiçek o değildir. Diğer aşk çiçekleri türleri, mutluluğu, refahı ve romantizmi sembolize eden şakayık veya lale yi sayabiliriz. Çiçekler sevginizi anlatmakta tarzınızı yasnıtmıyorsa alternatif olarak lavanta da sevgiyi simgeler. Karar vermenize daha iyi yardımcı olabilmemiz için ve  için en romantik çiçekleredetaylı bir bakış için okumaya devam edin. Daha iyi detaylandırmak için, sevgi anlamına gelen diğer çiçekleri samimiyet, aile veya arkadaşlık anlamlarına göre sınıflandırdık. 

Romantik Çiçekler ve Anlamları 

Kaçıncı Sevgililer Gününüz olursa olsun, sıcaklık ve şefkat taşıyan bir çiçek seçmek zor bir iş olabilir. Bu Sevgililer Günü'nde, her çiçeğin farklı bir aşk sembolü olduğu bir çiçek seçebilirsiniz. Daha iyi karar verebilmek için binlerçe çiçek alternatifimiz arasından  aşkınızı mutlu edebilecek en romantik çiçeklerimize göz atın.

Kırmızı Gül

Kırmızı Gül

Biraz önce bahsettiğimiz gibi, kırmızı gül en romantik çiçek olarak bilinmektedir. Diğer çiçekler gibi, kırmızı güller de farklı anlamlar taşıyan farklı renk tonlarında gelir . Örneğin, parlak kırmızı gül romantizmi temsil ederken, bordo gül henüz gerçekleştirilmemiş bir aşkı anlatır. Klasik kırmızı gül ise sevginin en derinini fade etmek için iyi bir seçimdir.

 

Lale

Lale

Kırmızı güllerden sonra  Anneler Günü gibi baharda kutlanan özel günler için de tercih edilen kokulu bir çiçektir. Lalelerin anlamı mükemmel aşktır. Birçok çiçek gibi, lalelerin farklı renkleri de farklı anlamlar taşır . Kırmızı laleler en güçlü şekilde gerçek aşkla ilişkilidir, mor laleler ise asilliği simgelemektedir. Sarı lalelerin anlamı, bir zamanlar umutsuz sevgiyi temsil ediyordu ama bugünlerde neşeli düşünceleri ve güneş ışığını da temsil eder hale geldi. Beyaz laleler, değerli olduğunu iddia etmek veya affetme mesajı göndermek için kullanılır.  

 

Karanfil

Karanfil

Sevgi anlamına gelen birçok çiçekten bir diğeri karanfildir . Karanfil büyülenmeyi simgeler . Karanfil rengi ne kadar koyuysa, o kadar derin bir sevgiyi ve hayranlığı ifade eder.  Beyaz karanfiller saflık ve şansla ilişkilidir ve pembe karanfiller genellikle minnettarlığı anlatmak için gönderilir. 

 

Orkide

Orkide

Lüx ve gizemi bir arada aşkı anlatmak için kullanılır. Bu egzotik çiçek aynı zamanda sevgiyi, güzelliği ve gücü anlatır ve sevginizi ifade etmek için mükemmel bir hediyedir. 

 

Şakayık

Şakayık

Sevgi anlamına gelen başka bir çiçek ise şakayık. Şakayık düğün buketlerinde yaygın olarak görülür. Şakayık  aynı zamanda Çin'in resmi amblemi olan çiçektir ve şakayık çincede ad olarak “En güzel” anlamına gelir. Bu çiçekle en güzelinize en güzel olduğunu söyleyerek sevginizi ifade edebilirsiniz. 

 

Sevgi ve Dostluğu Anlatan Çiçekler

 

Peru Zambağı

Peru Zambağı (Alstroemeria)

Peru Zambağı (Alstroemeria) veya "İnka Zambağı" güçlü bir bağ ve refahı temsil eder. Sadakat , destek ve hayatta kalmayı sembolize ederler ve gönderdiğiniz kişiyi güçlü kalması ve kafasını yüksek tutması için gönderililirler. Bu çiçek, zamanın testinden geçmiş , inişler ve çıkışlara rağmen sağlam kalan kalan bir arkadaş için harika bir hediye seçeneğidir.  

 

Ay Çiçeği

Ayçiçeği

Sevgi anlamına gelen bir başka neşeli çiçek, sıcak rengiyle ayçiçeğidir . Ayçiçeği sadakat ve uzun ömürü ifade eder. Ayçiçeği, sıcak yaz günlerinin ve güneşli hatıraları bir arada hatırlatır. Bu neşeli çiçek, birine hayat için iyi bir arkadaş olduklarını ve sizin için yaptıklarını takdir etmenin iyi bir yoludur.  

 

Kasımpatı

Kasımpatı (Krizantem)

Beyaz, mor ve mavi renklerde kasımpatılar özellikle arkadaşlık duygularınızı ifade etmede iyidir. Narin yaprakları diğer popüler dostluk çiçekleri ile karıştırıldığında neşe, iyimserlik ve sadakati temsil eder . Ayrıca süsleme amacıyla resmi ortamlarda da kullanılır. 

 

Zinnia

Zinnia

Çok çeşitli renkleri olduğundan çeşitli anlamları ifade etseler de en çok eski arkadaşlıkların anısını anlatmak için seçilebilecek bir çiçektir

 

Menekşe

Menekşe 

Menekşelerin sadakati temsil eder. Koyu mavisi de inanç, sevgi ve sezgiyi sembolize eder . Menekşe renginin asilliği senboilize ettiği bilinmektedir ve bir buket içindeki çarpıcı varlığı, arkadarşınız ama çok ileri olmak istemediğiniz bir arkadaşınız için güzel bir hediye olacaktır. 

 

Aile Anlamına Gelen Çiçekler

Sevgililer Günü için bir aile üyesine bir çiçek göndermek, hayatınıza bir sevgi ve arkadaşlık duygusu getirebilir. 

 

Papatya

Papatya

Papatya mutluluğu, iyi şansı ve yeni başlangıçları, masumiyeti, sadeliği ve neşeyi ifade eder. Saflığı, çocukluk masumiyetini, sadeliği ve neşeyi temsil etmek için bu tatlı çiçeği gönderebilirsiniz.

 

Ortanca

Ortanca

Sevgiyi ve aileyi temsil eden bir başka narin çiçek ortancadır. Ortancalar , eşiniz, çocuklarınız ve aileniz de dahil olmak üzere sevdiğiniz insanlar için yürekten duyguları temsil eder . Bu çiçek aynı zamanda birliği ve beraberliği temsil eder.

 

Zambak

Zambak

Zambaklar saflığı ve inceliği temsil eder . Beyaz zambaklar tevazu ve masumiyeti, turuncu zambaklar tutkuyu anlatır. Başka bir zambak türü olan "Müge", kalbin tatlılığını ve saflığını sembolize eder. Bu zarif çiçekler, saygı duyduğunuz ve hayran olduğunuz bir aile üyesine çiçek göndermek için mükemmel bir seçenektir.

 


MenekşeLeylak

Narin papatya gibi, leylaklar da masumiyeti simgeler. Beyaz leylaklar saflığı ve masumiyeti, menekşe leylakları ise maneviyatı simgelemektedir. Kırmızı leylaklar sevgiyi ve tutkuyu temsil eder ve çiçek göndermede en romantik renktir. Mavi leylaklar huzur ve mutluluğu simgeler. Açık mor leylak ilk sevgiyi sembolize eder ve bu Sevgililer Günü'nde aşk duygularını hatırlamak için gönderebilirsiniz.

 

Gardenya

Gardenya

Gardenya, saflık ve tatlılık anlamlarından dolayı çocukları ve aileyi temsil eden çiçeklerdir . Taşıdıkları diğer anlamlar güven, umut ve açıklıktır ve  koruma, saflık ve enerjinin bir işareti olarak kabul edilir. 

Sevgi anlamına gelen çiçeklerinizi seçmek için sitemizdeki binlerce çeşit arasından duydunuzu en iyi anlatan çiçeği bulun ve Cicekmod.com güvencesiyle hemen aynı gün gönderin.