Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Radyasyonu alması nedeniyle çoğu teknolojik ortamda tercih edilen hatta süs olarak da evlerde tercih edilen kaktüsler birçok çeşide sahiptir. Kaktüs çeşitleri ve isimleri oldukça fazla olup insanlar tarafından tercih edilen bitkiler arasında da yer almaktadır. Nitekim kaktüs çeşitlerini ve isimlerini çeşitli başlıklar altında sıralayabiliriz.

Kaktüs Çeşitleri

Stapelia Gigantea: Stepeliad ailesine ait olan ve yetiştirilmesi son derece kolay zengin çiçeklerini de içerisinde barındıran bir çeşittir. Saksı yetiştiricilerinin de fazlasıyla tercih ettiği bu tür; büyük saksılar içerisinde haya bahçesi uygulamalarında kullanımı çok daha uygundur. Dikensiz olma özelliği ile ön plana çıkmakta olan bu kaktüs türünü hem yaz hem de kuş aylarında evlerinizde barındırabilirsiniz.

Opuntia Albispina: Meksika kökenli olan bu bitki, dikenli ve göbekli yapısı ile diğer türlerinden ayrışır. Genellikle dış mekanlarda tercih edilir ve boyları ortalama 90 cm’e kadar erişebilir.

Huernia Transmutata: Stapeliad ailesine vakıf olan sukulent yapısındaki çiçeklerden meydana gelen bir bitki türü olarak karşımıza çıkar. Hızlı gelişmekte olan bu tür, sulanmaktan pek hoşlanmaz. Gövde yapısı fazlasıyla dikensiz yapıdadır. Kök ve yanlardan ise yeni sürgünler vermektedir. Kapalı iç mekân yetiştiriciliğinde fazlasıyla tercih edilmektedir.

 

Sedum Rubrotinctum: Bu türdeki kaktüsler daha çok yeşil, parlak, etli sukulent yaprakları mevsime göre kızarması neticesinde renk değiştirmektedir. Çok düzenli biçimde küme oluşturmakta olan ve sık yapıda gelişmekte olan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu sukulent bitki aranjmanı etrafında kullanıldığı gibi askılı sepet saksılarda da fazlasıyla tercih edilen bir türdür.

Crassula Pubescens sssp Radicans: Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay olan bu türler, çok hızlı biçimde gelişmektedirler. Dikenli yapısı ile birlikte sezon boyunca birçok renk değiştiren, sürekli olarak da canlı kalan bir yapıya sahiptir. Çiçeklenme olayı ise yıl boyunca zengin bir görüntü vermektedir.

Crassula Ovata: Hızlı ve kolay gelişim gösteren kaktüs türlerinden biri olan crassula ovata bitkisi, crassula ailesine ait bir bitkidir. Yaz ve kış aylarında yeşil kalabilen, etli yaprak yapısına sahip olan bu bitki türü oldukça güzel görünüme sahip dallanma yapısı sayesinde de form almaları son derece kolaydır.