Haworthia Bitkisi, Haworthia Fiyatları
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Haworthia

Bazen sevgiliye çiçek bazen sağlam bir dosta duyulan özlem bazen de hayatın güzelliğinin tanımı çiçeklerden endemik bitki türü olan Haworthia, Güney Afrika’dan dünyaya dağılan küçük etli bahçe bitkisidir. 150’ye yakın çeşidi bulunan haworthia bitkisinin bazı türlerini çok fazla görmek mümkün, ev ve bahçelerde yetiştirilen çiçek yarı gölgelik alanları sever bu nedenle doğal ortamında çalıların ya da kaya çıkıntılarının aralarında çoğalırlar.

Sıralama
« » 1 

Haworthia Bitkisi Yalnız Büyüyen Çiçektir

Gölge alanlarda sağlıklı yetiştikleri kabul edilse de bazı türlerinin güneşi sevdiği de belirlenmiştir. Her türün sulama ihtiyacı farklı olsa da genel olarak haworthia bitkisinin çok sulanması halinde çürüdüğü gözlemlenir. Yalnız büyüyen haworthia bitkisinin boyutu, rengi, şekli ve dokusu etli sukulent yaprakların sapsız rozetleri ile kümelenebilir. Aynı saksı içinde büyüyen iki bitkinin farklı renklerde ve boyutlarda olduğu görülebilir, küçük yapıya sahip olan bitki genellikle beyaz renktedir, dik ve dalsız bir çiçek salkımını andırır. Sudan çok hoşlanmazlar bu nedenle toprağının nemli olmaması gerekir dolayısı ile sulama yöntemleri diğer saksı çiçekleri arasında farklılık gösterir.

Haworthia Bitkisi Çabuk Çoğalan Bitkilerdendir

Süsleme sanatında da kullanılabilen bitki teraryum bitkisi kategorisi içerisinde değildir çünkü toprakta yetişir. Eksi 11 dereceye kadar dayanıklı olan haworthia bitkisi yaz aylarını daha çok sever, bakımının kolay olması sayesinde çiçek evde yetiştirilmeye uygun bir bitkidir ama yeni trend çiçek sepeti içinde de yerini çoktan almış durumdadır. Yavaş büyüyen çiçeğin saksının birkaç yılda bir kez değiştirilmesi yeterlidir, saksının derin olması doğru bir seçim olacaktır, dikimi yapıldıktan sonra ki birkaç yıl içinde gübrelemeye gerek yoktur ancak birkaç yıl sonra gübrelenmesi çiçeğin sağlıklı gelişimi için olumlu etki sağlar. Yaprak ve tohumlarından çoğalan haworthia bitkisi çabuk çoğalan bitkilerdendir ve istediği güneş ışığı oranını insanlara aldığı şekil ile anlatır, güneş fazla geliyorsa kendisini kapatır ve yaprakları incelerek renk değiştirir eğer böyle bir hal alıyorsa size yerini değiştirmenizi söylüyordur.

Aloe Vera Ve Kaktüs Bitkisine Benzerler

Yaprak uçlarında kurumalar görünebilir ama bu onun ölüyor anlamını taşımaz, ilkbahar ile birlikte birden gelişmeye başlar ve hem saksısı hem de bakımı özelliklerine göre belirlenir ve uygulanırsa birçok yavru elde etmenizi sağlar. Evin dışında gölge bir alanda altı delikli hava alan bir saksıda yetiştirilmesi halinde solmayan güller gibi çok güzel ve sağlıklı bakılır ve birçok yavru elde edilir. Aloe vera ve kaktüs bitkisine benzerler, görünüşleri dışında havada ki nemi emme özellikleri ile de benzerdirler. Aynı familyadan olmalarına rağmen aloe vera ve kaktüs ile aralarında belirgin farklılıklar vardır, haworthia bitkisinin yapraklarında ışık transfer bantları ile birlikte kendine özel bir yapısı vardır.

Haworthia Bitkisinin Habitatı Ilık Ve Kuru Arazilerdir

Sapları yoktur, yaprakların kök rozetinden büyüdüğü ya da kökün çok kısa olarak ortaya çıkması bu tür bitkilerin ortak özellikleridir, yaprakları açık ve koyu tonlarda yeşildir Cicekmod.com sitemizde mavi, kırmızı, turuncu, pembe, sarı, tek renkli ve çift renkli olmak üzere farklı çiçekleri vardır. Evde bakımı oldukça kolay olan haworthia bitkisinin habitatı ılık ve kuru arazilerdir, ev içinde odanın güneyinde direk güneş ışığı almayan bir raf olabilir, bu ortamda ki bitki güneş ışıklarından zarar görmeden sağlıklı bir şekilde yetiştirilir. Ancak yetersiz güneş ışığı alması durumunda haworthia bitkisi parlak rengini kaybeder geçmiş olsun çiçeği arayanlara önerilen en doğru bitki hiç şüphesiz haworthia bitkisidir çünkü bakımı zahmetsizdir.