Zeytin Bonsai , Zeytin Bonsai Çeşitleri ve Siparişi
Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Çiçek Mod ile özel tasarım çiçekler ve hediyeler aynı gün teslim

Zeytin Bonsai

Akdeniz ikliminde yetişen zeytingiller ailesinden meyvesi yenen bir minyatür ağaç olan zeytin bonsai son dönemde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Güneşi seven minyatür ağaç için ideal hava sıcaklığı 18 ila 24 derece, toprağının sürekli ıslanması gereken zeytin bonsai bakımı için güneşi gören herhangi bir mekan yeterli olacaktır. Saksıda ağaç anlamına gelen bonsai ismini alan ağaç son yılların en popüler hediyelik bitkisi durumunda, ülkemiz Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ülke bu nedenle her bölgede zeytin ağacı yetiştirmek mümkün, Türkiye’nin her yerinde ki zeytin ağaçları bonsai budama tekniği ile budanması halinde minyatür ağaca dönüştürülebilir.

Sıralama
« » 1 

En Sevimli Ve En İlginç Minyatür Ağaç

Bakımı gayet kolay olan zeytin bonsai için Saksı çiçekleri içinde en sevimli ve en tatlı bitki denebilir, ona bakmak için güneş gören bir odanızın olması yeter. Oda güneşli ve aydınlık olmalı ama direk güneşten de bitki korunmalı, çok uzun saatler güneş altında bırakılmamalı mesela sabah güneşi alan bir odanın batı tarafı minyatür zeytin ağacı için ideal bir mekân olur. Belki renkli, mis kokulu, gözleri şenlendiren, ruhu besleyen çiçek buketleri kadar sevdiğinizi büyülemez ama zeytin bonsai hediye edilebilecek en sevimli ve en ilginç bitki olabilir. Minyatür ağaçta en sık rastlanan durum yapraklarının kurumasıdır, bu bitkinin strese girdiği anlamıdır.

Zeytin Bonsai Bakımı Kolay Bir Bitkidir

Bazı durumlarda da yaprakları dökülür örneğin klima ya da kalorifere yakınsa, yeterli ve şartlarına uygun sulaması yapılmıyorsa veya çok sık ortamı değiştirilerek cereyanda kaldı ise bu ağacın yapraklarında dökülmeye neden olur eğer sonbahardan önce yaprak dökümü yaşıyorsa bu durumda da yapılması gereken saksının değiştirilmesidir. Zeytin bonsai düzenli sulanması gereken bir bitkidir, kış aylarında üç günde bir kez yapılması gereken sulama işlemi yaz aylarında gün aşırı olmalı, toprağı kesinlikle kuru kalmamalı ama çok fazla sulayarak ta bitkiyi çürütmemeli dolayısı ile düzenli ve kontrollü sulama yapılmalı.

Sağlıklı Bakılırsa Bahar Aylarında Zeytin Verir

Kuruyan yapraklarının temizlenmesi de minyatür ağacın gelişimi açısından önemlidir, her budama sonrası ağacın hızlı bir şekilde büyüdüğünü görmek mümkün, budama işlemi bahar aylarında yapılır ve bitkinin V şeklinde budanması gerekir, aşırı şekilde uzamış olan deli dallarda budanmalıdır. Yine bahar aylarında her 2 ya da 3 yılda bir kez toprağının değişimi yapılmalı. Sağlıklı bakılıp yeteri kadar büyüyen zeytin bonsai gerekli ölçüye ulaştığında zeytin meyvesi vermeye başlar, bahar aylarında meyvelenir, yaz aylarının sonlarında ya da sonbaharın başlangıcında zeytin kahverengi halini alır ve toplanır. Tasarımı, minikliği ve meyveleri ile girdiği her ortamı renklendiren zeytin bonsai ağacına olan ilgi her geçen yıl biraz daha artıyor.

Onlarca Farklı Bitki Odalarımızda Yerini Aldı

Minyatür ağaçtan iyi meyve almak isteniyorsa düzenli, kontrollü ve sağlıklı bakımın yanında belli dönemlerde ve belirli aralıklar halinde vitamin desteğinin de yapılması gerekir. Son zamanlarda evlerde farklı bitki çeşitlerinin bakımı yapılmaya başlandı, ülkemiz coğrafyasının dışından gelen anavatanı Türkiye olmayan birçok bitki evlerimizde en sevdiğimiz odalarımızın en özel noktalarında yer bulmaya başladı. Zeytin bonsai’de bu bitkiler arasında, sukulent bitkisi başta olmak üzere onlarca farklı çiçek türü evlerimizin renk ve görsel cümbüşü oldular. Eğer evinizde hem görüntüsü gözlerinizi ve ruhunuzu hem de tadı ile damaklarınızı tatlandıracak. Bakımını yaparken keyif alacağınız bir bitkiye sahip olmak istiyorsanız Cicekmod.com sitesi yüzlerce farklı alternatifi ile ziyaretinizi bekliyor.